سیستم اطفاء حریق دهکده ژاپن

ابتکار دهکده 200 ساله ژاپنی برای حفاظت از خود در برابر آتش

کایابوکی نو ساتو، دهکده‌ی کوچکی در استان کیوتو کشور ژاپن است که به خانه‌های روستایی سنتی‌اش با آن بام‌های پوشالی مشهور است. اما این دهکده‌ی زیبا به چیز دیگری هم شهرت دارد که آن روش منحصر به فرد و خلاقانه‌ای است که در این دهکده برای حفظ این میراث ارزشمند فرهنگی از آتش به کار گرفته شده است.

این دهکده که به دهکده‌ی پوشالی منطقه‌ی میاما مشهور است، بیش از هر جای دیگری در ژاپن خانه‌های بام پوشالی دارد. این مسأله باعث شده این منطقه محبوبیت زیادی در میان گردشگرانی پیدا کند که از قدم زدن در میان بیش از ۴۰ خانه‌ی بام پوشالی‌ای که در این دهکده وجود دارد و حتی سپری کردن شب در یکی از آن‌ها لذت می‌برند.

این خانه‌های زیبا، اما در برابر آتش بسیار آسیب پذیر هستند. مقامات محلی در سال ۲۰۰۰ به این موضوع پی بردند یعنی زمانی که مرکز بایگانی دهکده دچار آتش‌سوزی شد؛ بنابراین جدا از اینکه از اهالی دهکده خواسته شد همیشه گوش به زنگ باشند، تصمیم بر آن شد که یک سیستم اطفا حریق مخصوص کار گذاشته شود تا تمام دهکده را در برگیرد.

مقامات محلی، اما برای حفظ اصالت دهکده تصمیم گرفتند همه‌ی ۶۲ آبپاش سیستم اطفاء حریقی که برای محافظت از دهکده در برابر آتش نصب شد را داخل محفظه‌های مخصوصی به شکل کلبه‌های کوچک چوبی قرار دهند. با فعال شدن سیستم اطفاء حریق، این کلبه‌ها مانند یک تبدیل شونده باز می‌شوند، آبپاش‌ها رو به آسمان آب پرتاب می‌کنند و به این ترتیب همه‌ی خانه‌های روستایی غرق در آب می‌شوند.

سیستم آبپاش‌ها دو بار در سال – معمولاً در ماه‌های مه و دسامبر – امتحان می‌شود. این آزمایش آنچنان دیدنی است که به جشنواره‌ی آبپاشی کایابوکی نو ساتو شهرت یافته و بازدیدکنندگان می‌توانند در ماه‌های مه و دسامبر به این دهکده سفر کنند و از نزدیک شاهد منظره‌ی تماشایی‌ای باشند که هنگام آزمایش سیستم اطفاء حریق دهکده رقم می‌خورد. در روز‌های آفتابی آبپاش‌ها می‌توانند منظره‌ی این دهکده‌ی زیبا را به یک رنگین کمان هم مزین کنند.

 

سیستم اطفاء حریق دهکده کایابوکی نوساتو

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *